Návštěvnost

Dnes63
Tento týden736
Tento měsíc2456
Celou dobu1273594

Quilling

Quilling je technika, při které se pomocí špejle a proužků papíru vytvářejí spirálky, které se prsty tvarují do požadovaného tvaru, např. kolečka, kapky... Proužky se používají různých šířek, ale nejpoužívanější jsou 0,4 cm, které získáme nařezáním řezačkou nebo nožem a pravítkem, či použitím skartovačky. Dají se i koupit, ale jsou hodně drahé a málo k sehnání.
Slovo quilling pochází s italského quill = cívka

 

Postup

Základem je vytvoření spirálky, ze které se vytvoří požadovaný tvar. Papírový proužek natočte na špejli, přidržte konec a sejměte ze špejle. Kolečko nechte trošku rozmotat a až potom zalepte. Chce to trochu citu, ale není to nic těžkého.
Abyste měli všechny spirálky stejně veliké, můžete použít jako pomůcku křivítko s kulatými otvory různých velikostí. Do některého z otvorů křivítka vložte namotanou spirálku, čímž se Vám roztáhne na kulatou spirálku požadované velikosti. Nahradit se dá i čtvrtkou, do které kulaté otvory vyrazíte, nebo si můžete na papír kolečka namalovat a spirálku přikládat.

Kapku si vytvoříte tak, že si spirálku chytíte do prstů a na jedné straně ji stlačíte. Používá se jako lísteček květiny, lístek, srdíčko (slepením 2 ks). Stlačením spirálky na dvou stranách vytvoříte (okvětní) lístek. Takto připravené tvary se následně slepují malým množstvím lepidla (Herkules) do různých motivů. Tvary můžete lepit k sobě, čímž vznikne prostorová dekorace, kterou pak můžete zavěsit do okna, vytvořit ozdobu na vánoční stromeček nebo je můžete lepit na předem připravený tvrdý papír a vytvářet tak přáníčka, jmenovky, cedulky atd.

 

Jednoduchá quillingová kytička

Kytička
Kytička
Moc pěkně vypadají touto technikou dělané drobné kytičky. Namotejte si na špejli jeden proužek papíru a výše zmíněné šířce 0,4 cm a hned ho na špejli zalepte (nerozmotávejte). Další proužek uříznete trochu širší asi 0,7 – 1 cm a po celé délce ho nastřihejte (jako hřeben). Tento proužek přilepte na namotaný tenký proužek, který bude tvořit střed kytičky. Navrch můžete napit ještě další (a širší) proužek papíru. Je dobré použít na každou vrstvu jinou barvu proužku. Nakonec od středu vytvarujte kytičku rozevřením jednotlivých „lístků“. Vrchní proužek papíru nemusíte mít jen ve tvaru obdélníka, ale jedna strana se Vám může rozšiřovat, čímž kytička bud mít okvětní lístky, které se budou od středu prodlužovat.

 

 

Pěkně vypadá i pokud proužek papíru nejprve složíte cik-cak (viz obrázek z těchto stránek) a až po té ho srolujete.

 

moc pěkné věci naleznete zde a zde
pěkné dětské věci zde

tvorbu růžicek z obrázků okoukáte z videa na youtube

 

Galerie

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...