Návštěvnost

Dnes63
Tento týden736
Tento měsíc2456
Celou dobu1273594

Bota pletená z papíru

 

Bota
Bota
Na výrobu boty si připravte pevné dno obvyklým způsobem (obr. 1). Tvar dna si můžete vymyslet, nebo obkreslit botu. Zúžená či rozšířená místa doporučuji udělat výraznější, pletením se totiž tato zvýraznění zmírní. Osnovní ruličky jsem měla z bílého tvrdšího papíru (asi jako kancelářský papír). To proto, že jsem pletla bez jakékoli formy, tak aby mi ruličky pomohly udržet tvar. Další výhodu to mělo v tom, že vzniklý „žralok“ na botě byl v odlišné barvě než zbytek. Jelikož jsem pletla dvěma ruličkami, tak bylo jedno, jaký byl počet osnovních ruliček. První tři řady jsem pletla tmavě hnědými ruličkami (jako podrážku). Z toho jsem tu třetí řadu vepředu trochu zvedla – upletenou řadu jsem táhla po osnovních ruličkách nahoru, aby vznikl žralok. Tím se mi i osnovní ruličky mírně ohnuly dovnitř boty. Osnovní ruličky vepředu boty jsem postupně ohýbala tak, jak jsem chtěla mít botu tvarovanou (obr. 2). Zbytek boty jsem pletla světle hnědými ruličkami. Jelikož bylo vepředu potřeba více řad, upletla jsem předek, pak pletací ruličky obtočila kolem jedné osnovní ruličky a pletla nazpátek asi přes šest osnovních (aby to bylo souměrné z obou stran), pak opět ruličky otočila okolo osnovní ruličky a pletla už po směru. Upletla jsem dvě řady po směru a tuto „zpátečku“ zopakovala (obr. 3 a 4).

Bota 01
Bota 01
Bota 02
Bota 02
Bota 03
Bota 03

 

Jelikož jsem to nenafotila, přikládám alespoň nakreslený obrázek (obr. 7).
Jak ohýbáte přední osnovní ruličky, tak se místy přibližují k jiným osnovním ruličkám. Abyste měly výplet stále pravidelný, nepleťte v těchto místech přes jednu osnovní ruličku, ale rovnou přes dvě. Vznikne tedy zdvojená osnovní rulička.
Abych měla výrobek nalakovaný i zevnitř, musela jsem ho lakovat již v průběhu pletení (obr. 5). Až upletete plnou přední část, tak položené osnovní ruličky zvedněte vzhůru a pleťte kolem dokola vršek boty (obr. 5). Pokud chcete, aby se vršek rozšiřoval, tak můžete zdvojené osnovní ruličky rozdělit po jednom (pokud jste již jednu z nich neustřihli). Na fotografii to bohužel není moc vidět, ale po několika řadách jsem vepředu udělala „díru“, aby se mi bota rozvírala. Dělá se stejně, jako když děláte ucho u koše. Nakonec jsem pletací ruličky zakončila a z osnovních ruliček udělala trojřadou uzavírku. Předkem boty jsem provlékla sisalový provázek jako tkaničku (obr. 6).

Bota 04
Bota 04
Bota 05
Bota 05
Bota
Bota

 

Lehkou obměnou můžete získat hned několik tvarů ale i druhů bot. Jazyk vytvoříte tak, že po kroku č. 5 jsem botu "nerozdělila" v jednom místě, ale na místech dvou (v bocích). Obě části pletete dále dvěma vždy tam a nazpatek (tam a nazpatek, tam a nazpatek...). V obou případech jsem rozšiřovala, u jazyku nepatrně, u zadní části boty výrazně. Tu jsem nakonec ohnula dozadu, aby byla bota nízká a mohla sloužit jako květináč. Obě části jsem zakončila trojřadou uzavírkou.

Bota velká
Bota velká
Bota velká
Bota velká

 

Střevíček oproti výše uvedeným botám obsahuje podpatek, se kterým už musíte počítat při přípravě dna. Do zadní části boty se přidají ruličky právě na podpatek a plete se s nimi na opačnou stranu než zbytek boty. Vrchní část je shodná a prvními řadami bot výše. V mém případě jsem osnovní ruličky volila růžové (oproti zbylé bílé barvě botky), abych ve stejné barvě střevíčky uzavřela. Stejnou barevnou ruličkou jsem vyrobila i mašličku na ozdobu vepředu. Podrobný fotopostup na střevíček se připravuje,

Střevíčky
Střevíčky

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...