Návštěvnost

Dnes65
Tento týden738
Tento měsíc2458
Celou dobu1273596

Papírový rámeček

Papírovým rámečkem můžete dozdobit nejeden výtvor. Tvořivým duším se může hodit i např. při orámování ubrouskové techniky. Při tvorbě papírového rámečku začněte tak, že si změřte velikost předmětu, který chcete orámovat. Pak si připravte karton, který musí být ve velikosti orámovaného předmětu + šířka rámečku (nezapomeňte šířku rámečku přičíst dvakrát, např. šířka předmětu 10 cm, šířka rámečku 5 cm = 10 + 5 + 5 = 20 cm). Karton vystřihněte. Vystřihněte i vnitřní část kartonu, která obkresluje daný předmět, jenž chcete zarámovat. Z rubové strany nejprve tužkou naznačte umístění ruliček (obr. 1). Krajní ruličky nechte těsně u okraje a vnitřní nechce s rozestupem cca 2 cm. Při rozvrhování dbejte na to, aby ruličky, které budou na bocích rámu (v mém případě první dvě a poslední dvě), byly stejně daleko od okrajů. Naznačená místa potřete lepidlem (obr. 2) a pak nalepte ruličky směrem dolů (obr. 3a).

Papírový rámeček 01
Papírový rámeček 01
Papírový rámeček 02
Papírový rámeček 02

 

Ruličky ohněte na lícní stranu (obr. 4). Do ruliček vložte špejle. Horní okraje ruliček si můžete přikolíčkovat, aby Vám držely správným směrem. Pak vezměte jednu novou ruličku a propleťte ji mezi jednotlivými přilepenými (osnovními) ruličkami jednou nad a jednou pod – jako při pletení jednou ruličkou. Takto pokračujte po celou výšku spodního rámů (obr. 4). Kromě poslední ruličky všechny konce zahněte dozadu, zastřihněte a přilepte. Stejně tak zastřihněte osnovní ruličky, které dál nepokračují po kartonu (ty uprostřed), obr. 5 a 6.

Papírový rámeček 03
Papírový rámeček 03
Papírový rámeček 04
Papírový rámeček 04
Papírový rámeček 05
Papírový rámeček 05

 

Pro pevnější slep a pro urychlení práce, nebo i pro čistší výrobek můžete zadní stranu přelepit papírovou lepicí páskou (obr. 7). Dále pokračuje neukončenými koncemi ruličky. Omotáváte rámeček kolem dokola a zepředu jeďte nad a pod osnovní ruličku. Pravidelně střídejte (jako u pletení jednou ruličkou), obr. 8 a 9.

Papírový rámeček 06
Papírový rámeček 06
Papírový rámeček 08
Papírový rámeček 08
Papírový rámeček 09
Papírový rámeček 09

 

Takto upleťte obě postranní části rámečku (obr. 10). Pak si z rubu ze spodu horní části rámečku nalepte nové osnovní ruličky (můžete použít ty odstřižené ze spodu). Umístěte je stejně, jako jsou umístěné dole. Nově přilepené osnovní ruličky ohněte na lícovou stranu. Vezměte novou ruličku, kterou mezi všemi osnovními ruličkami opět propleťte (obr. 11). Pokud máte stejně široký rámeček dole i nahoře, tak by měl odpovídat i řad, které propletete. Všechny konce ruliček ohněte na rubovou stranu, zastřihněte a zalepte (obr. 12 a 13).

Papírový rámeček 10
Papírový rámeček 10
Papírový rámeček 11
Papírový rámeček 11
Papírový rámeček 12
Papírový rámeček 12

 

Opět pro pevnější slep a pro čistší výrobek můžete zadní stranu přelepit papírovou lepicí páskou (obr. 14). Na zadní stranu rámečku si ustřihněte karton shodně veliký jako byl první karton, který jste použili na výrobu rámečku. Na tři hrany tohoto kartonu naneste lepidlo (obr. 15) a přilepte ho k rámečku.

Papírový rámeček 13
Papírový rámeček 13
 
Papírový rámeček 14
Papírový rámeček 14
 
Papírový rámeček 15
Papírový rámeček 15

 

Místa spoje buď zatižte, nebo připevněte kolíčky (obr. 16, 17). Doporučuji dát kolíčky na všechny čtyři strany, aby Vám rámeček někde neodstával. Pokud jste tak již neučinili, tak nyní proveďte povrchovou úpravu rámečku (barva, lak), obr. 18.

Papírový rámeček 16
Papírový rámeček 16
Papírový rámeček 17
Papírový rámeček 17

 

Samotný rámeček máte hotový. Ve většině případů si ale budete potřebovat udělat i zadní stranu a poutko nebo stojánek.

Na stojánek si vystřihněte z kartonu podle obrázku 19. Stojánek ohněte v místě s přerušovanou čarou a přilepte doprostřed rámečku (obr. 20). Hotový stojánek (obr. 21) a rámeček (obr. 22 a 23).

Papírový rámeček 19
Papírový rámeček 19
Papírový rámeček 20
Papírový rámeček 20
Papírový rámeček 21
Papírový rámeček 21

 

Papírový rámeček 22
Papírový rámeček 22
Papírový rámeček 23
Papírový rámeček 23

 

Poutko: Před tím než nalepíte zadní karton k rámečku, uprostřed jeho jedné strany udělejte dvě dírky a jimi prostrčte provázek nebo drátek. Na koncích ho zavažte nebo zalepte (obr. 24). Zadní část opět potřete po třech stranách lepidlem a přilepte k rámečku. Pokud dáváte rámeček jako dárek, tak pro jistotu udělejte očka na delší i na kratší straně. Poutko můžete přidělat i po té, co jste nalepili zadní karton k rámečku. Jednoduše oba konce provázku (drátku) důkladně přilepte k zadní straně (obr. 25 a 26). Některá barva a především lak toto místo ještě zpevní.

Papírový rámeček 24
Papírový rámeček 24
Papírový rámeček 25
Papírový rámeček 25
Papírový rámeček 26
Papírový rámeček 26

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...